Du kan få den här produkten inristad, välj ett alternativ nedan
Gravera text i keramikurnaMiniurna i keramik "Sten" i olika färger
och frakt
- Sveriges största sortiment av urnor och askmycken
- Måttbeställningar är möjligt
- Fri retur i 30 dagar
Minikeramikurna 'Sten' i olika färger
Den runda, släta formen ligger lugnt i handen som en kullersten. Minikeramikurna 'Sten' är just det: ett litet keramiskt föremål med en mjuk siluett, format för att rymma en mindre mängd aska. Glasyren ger ytan en jämn lyster, och färgerna går att välja efter eget tycke.
Från gipsmodell till färdig glasyr
Varje urna börjar som en ritning. Utifrån den tas en gipsmodell fram, som blir grundform för alla exemplar. Den keramiska massan blandas av utvalda råvaror och gjuts i en form. Efter torkning jämnas ytan ut, och urnan bränns för första gången vid 900 grader. Sedan läggs glasyren på, och en andra bränning vid 1 050 grader fäster ytan. Skillnaden i temperatur mellan de två bränningarna är avgörande: den bestämmer hur väl glasyren binder och hur tålig urnan blir.
Färgen är ditt val
Du väljer själv kulöret. En ton kan knyta an till personen det gäller, eller till en känsla ni delade. Eftersom glasyren läggs och bränns för hand blir ingen urna exakt lik en annan. Varje exemplar bär små skillnader i nyans och yta.
Keramik som tål vardaglig hantering
Den lilla formen gör urnan lätt att ha nära. Materialet är robust på sitt sätt, men har också egenskaper det är bra att känna till.
Vad keramiken klarar
Keramik som bränns vid hög temperatur och täcks med glasyr står väl emot fukt och vanligt slitage. Glasyrskiktet skyddar ytan och håller den slät över tid. Keramik är samtidigt sprött vid en hård stöt. Det är ingen brist, utan en egenskap hos materialet, och den delar 'Sten' med de flesta andra urnor i keramik. En stabil, plan yta och varsam hantering räcker långt.
Liten i format, fri i uttryck
Den nätta storleken gör att urnan inte tar mycket plats. Den fungerar fint tillsammans med ett fotografi eller ett annat minnesföremål, utan att ta över. Vill du samla flera saker som hör ihop passar 'Sten' lätt in i en mindre sammansättning.
Titta gärna igenom de färger som finns och låt valet ta sin tid. Behöver du hjälp med att jämföra nyanserna finns vi här när du vill.
| Artikelnummer | 101906 |
|---|---|
| Leveranstid | 5 - 10 arbetsdagar |
| Form / tema / symbol | Andra former |
| Material | Keramik |
| Färg | Fler färger |
| Storlek (h x b x d i cm) | 6 x 12.5 x 8.5 |
| Innehåll i liter | 0.25 |
| Lämplig för | Inomhus |
| Påfyllningsöppning | Bottenöppning |
| Garanti | 24 månaders |







